
Bevara de små skolorna
för tryggheten och kvalitetens skull
Måndag 14 april 2025
När Göteborgs grundskolor anpassas efter sjunkande elevkullar är det främst de mindre skolorna som drabbas. Liberalerna i Göteborg menar att denna utveckling är fel väg att gå – för både barnens trygghet och skolans kvalitet.
📌 Läs artikeln i Göteborgs-Posten: 30 skolklasser tas bort i Göteborg – här är skolorna som påverkas
Minskade elevkullar – men brist på elevperspektiv
Det är ingen nyhet att antalet elever i Göteborgs grundskolor minskar. Enligt en ny befolkningsprognos kommer staden att ha hela 6 500 färre grundskoleelever inom tio år. Det innebär utmaningar. Men när lösningen blir att systematiskt lägga ner förskoleklasser på mindre skolor och styra elever till större enheter, riskerar vi att förlora det som gör Göteborgs skolsystem starkt: de små skolorna nära hemmet.
Liberalerna säger nej till denna utveckling.
– Det är framför allt mindre lågstadieskolor man försöker dra ned på, tvärtemot den skolstruktur vi haft traditionellt sett i Göteborg. Små skolor nära barnens hem skapar trygghet och ett närmare socialt sammanhang för barnen, säger Axel Darvik (L), andre vice ordförande i grundskolenämnden.
Kvalitet före kvadratmeter
Göteborgs grundskoleförvaltning säger att skolstorlek inte varit avgörande i vilka klasser som tas bort. Men utfallet visar något annat. Populära småskolor som Trollängsskolan i Askim får inget intag i höst, medan större skolor ofta får behålla sina klasser. Det är en prioritering som Liberalerna vänder sig emot.
– Jag tycker inte att förvaltningen har ett tillräckligt elevperspektiv. Fokus borde ligga på att bevara välfungerande verksamheter. Vi ska vara rädda om de bra skolorna vi har, säger Axel Darvik.
Enligt Liberalerna är det lättare att skapa goda resultat, trygghet och arbetsro i mindre skolenheter. Ledarskapet fungerar bättre, relationerna är starkare och föräldrakontakten blir tätare.
En ny väg framåt
Göteborg behöver en skolstruktur som tar hänsyn till befolkningsutvecklingen, men inte på bekostnad av kvalitet och närhet. Liberalerna vill se en uppdatering av styrprinciperna så att de skolor som presterar bäst och skapar tryggast miljöer får prioritet – oavsett storlek.
Liberalerna säger tydligt:
- Stoppa nedläggningen av fungerande småskolor
- Sätt undervisningens kvalitet och barnens trygghet främst
- Säkra en skolstruktur som fungerar både nu och efter 2027 års tillfälliga puckel av ”pandemibarn”
👉 Vill du läsa mer om Liberalernas skolpolitik i Göteborg?
Kolla även in vår artikel: Mindre skolor med goda resultat ska inte stängas