Se alla
Axel Darvik i hamnen

Bawar Ismail: Stoppa nya Römosseskolor

Liberalerna stoppar fusk och fiffel i skolorna

Torsdag 5 maj 2022

Bawar Ismail: Kommuner måste kunna stoppa nya Römosseskolor

Bawar skriver på GP ledare om turerna runt Römosseskolan.

Kommunalrådet Axel Darvik (L) har stundtals varit ensam i kampen om att skydda göteborgarnas skattepengar från att hamna i händerna på kriminella extremister.

Genom att skicka falska fakturor från bolag som Waberi själv kontrollerat har 12 miljoner kronor överförts från föreningen som driver Römosseskolan. Pengar som skulle ha gått till elevernas utbildning har i stället slussats vidare till Waberis islamistiska parti i Somalia. Ex-rektorn har dessutom använt pengarna för att finansiera lyxresor till Thailand, Malaysia och Saudiarabien. I Thailand har pengar spenderats på sexklubbar och ”vuxenhotell” (GT/Expressen 10/11-2021).

Det tåls påminnas om att Axel Darvik stundtals varit ensam om att vilja skydda göteborgarnas skattepengar från att hamna i händerna på oseriösa aktörer. Tidigare i mars riktade stadsrevisionen skarp kritik mot grundskolenämnden och Darvik för den indragna skolpengen. Stadsrevisionen ansåg att nämnden överskridit sin befogenhet och att man inte värnat rättssäkerheten i hanteringen av Römosseskolan. Den rödgröna oppositionen har dessutom velat betala ut skolpengen så fort som möjligt.

Läs Bawar Ismail i sin helhet på GP, läs även vidare på vår hemsida.

Nyheter