Se alla
Axel Darvik

Göteborg betalar mest – men får minst välfärd

Vänsterstyrets motstånd mot privata utförare kostar göteborgarna miljarder

Tisdag 14 oktober 2025

Göteborgarna betalar bland de högsta kommunalskatterna i landet – men får ändå inte en välfärd som motsvarar priset. Det skriver Axel Darvik (L) i en ny debattartikel i Göteborgs-Posten.

I artikeln visar han hur ideologiska beslut, symbolpolitik och ineffektivitet gör att Göteborg år efter år slösar bort stora summor – utan att göteborgarna får bättre skolor, vård eller omsorg i gengäld.

”Göteborg har alla förutsättningar att vara en välfärdsstad i framkant. Men stadens ledning sätter ideologi och prestige före kvalitet och medborgarnas behov”, skriver Darvik.

En miljard i onödiga kostnader varje år

Liberalerna har granskat stadens ekonomi och identifierat över en miljard kronor i möjliga besparingar – pengar som skulle kunna användas till fler lärare, bättre omsorg och sänkt skatt för göteborgarna.

Område Möjlig besparing
Äldreomsorg 472 miljoner kr
Funktionsstöd 385 miljoner kr
Grundskolan 250 miljoner kr
Vuxenutbildning 50 miljoner kr
Totalt 1,16 miljarder kr/år

Dyrare kommunal drift utan bättre resultat

Flera av stadens verksamheter skulle kunna drivas mer effektivt, utan att kvaliteten försämras. Tvärtom visar erfarenheten ofta att privata och idéburna utförare levererar både billigare och bättre service.

Exempel på resursslöseri

  • Grundskolan: 11 000 tomma skolplatser – 23 % överkapacitet. Onödig kostnad: 250 mnkr/år.
  • Vuxenutbildningen: kommunal drift 33–39 % dyrare än upphandlad, utan högre kvalitet.
  • Funktionsstöd: kostar 410 000 kr mer per brukare i LSS-boende än riksgenomsnittet.
  • Äldreomsorg: kostar 59 000 kr mer per brukare i hemtjänsten – men ligger bland de 25 % sämsta i kvalitetsindex.

”Det handlar inte om otur eller tillfälligheter. Det handlar om politiska beslut som gång på gång gör välfärden dyrare och sämre”, säger Axel Darvik.

Göteborg kan bättre

Liberalerna menar att Göteborg behöver ett nytt ledarskap – ett som fokuserar på kvalitet, jämförelser och ansvar för skattebetalarnas pengar.

Liberalernas prioriteringar:

  • Sänk kommunalskatten med 1 krona – mer än något annat parti föreslår.
  • Öka valfriheten genom att välkomna privata och idéburna utförare.
  • Ställ affärsmässiga krav på kommunala bolag och använd vinster till välfärd, inte expansion.
  • Minska administrationen och fokusera resurser på kärnverksamheten.

Läs mer om Liberalernas förslag:
👉 Sänkt skatt i Göteborg
👉 Liberal ekonomi för en starkare stad


FAQ

Varför försvarar Liberalerna privata utförare i välfärden?
För att det inte är vem som driver verksamheten som avgör kvaliteten – utan hur väl den fungerar för göteborgarna. När privata och idéburna aktörer tillåts konkurrera på lika villkor ökar kvaliteten, effektiviteten och valfriheten.